5. mise – Oko za oko

Úkol:
obsadit základnu Tortugal a eliminovat nepřátelské síly v oblasti

Pátá mise se dá vyhrát dvěma způsoby: buď náročně, zdlouhavě a na náhodu, nebo rychle a svižně. A vše záleží jen na tom, jak dobře se vám podaří vstup.

Už konečně máte rexe (3), takže si můžete vyzkoušet, jak to s nimi jde. Na začátku mise je ale asi nevyužijete, protože by vám je zničili všeteční ikarové. Takže s nimi nelétejte moc daleko, nebo radši vůbec. Za kopcem jsou dva thorové a celkem slušná armáda tanků, škorpionů, patriotů, falang a samozřejmě nějaký ten herkules. Nejdřív si jednotky srovnejte do lajn jako obvykle a přistaňte s vrtulníky. Možná by neuškodilo dát herkuly do první linie a proti případnému útoku zblízka je budou chránit patrioti se škorpiony. Abyste viděli thory a mohli je sejmout, musíte s bumerangy na kopec, vystřelit z herkulů a zase se stáhnout. Budou to nervy a možná bude zapotřebí i nějaký ten load. Úvod se dá ale zvládnout beze ztrát.

Po přesunu za hradby na vás u základny (Tortugal to není) čekají nějací nepřátelé. Bude tam asi jeden nebo dva rexové, ale pokud vysunete bumeranga k letišti a obsadíte ho zrovna v okamžiku, kdy tam jsou ikarové, nebude to problém. Ale pozor na miny! Druhá možnost je ikary sejmout a proti rexovi nasadit ty své, ale nemají takový dostřel a hlavně účinnost, takže ho třeba párkrát trefíte, ale on to přežije, popoletí a zničí vám třeba falangy nebo herkuly, což nemůžete potřebovat. Ničení ikarů nedoporučuju pak zejména z toho důvodu, že budou potřeba pro útok oním svižným způsobem.

Po obsazení budov a vymýcení min vezměte nějaké bety (jen pro jistotu), ceresy, gnómy, rexe, falangy a samozřejmě herkuly a vydejte se po cestě na jihozápad (nalevo). Za mostem na vás čeká pár nepřátel. V klidu je vyřiďte za pomoci rexů. Asi utečou, ale ne daleko. Dál popojíždějte a dávejte pozor na miny a hlavně na minotaura v dálce. Stačí si hru uložit, zkusit, kam až dostřelí a podle toho po načtení zastavit na příslušném místě. Permanentně na vás vyjíždí tanky apod. spolu s rexy. Tady jsou ti vaši asi nejpotřebnější, tak je ukotvěte asi 3–5 polí vpřed od první linie, kde jsou i falangy. Po zničení nepřátelského letectva vrtulníkům doplňte vše potřebné a vyrazte proti minotaurovi, který je krytý horizontem. Snad se netrefí, tak nejdřív zničte jeho a pak minotaura. Kdyžtak to udělejte se dvěma vrtulníky, ne jedním. Pak stačí vyřídit obranu menší báze, zneškodnit miny a obsadit, co se dá.

Pokud se nechcete s pátou misí moc zdržovat, využijte právě obsazené báze a přestěhujte tam svoje letecké síly. Z pozemních jednotek vám budou stačit ceresy, gnómové, bumerang a uran plný herkulů. Pomalu sem už taky přesouvejte svoje dvě médey.

Útok na Tortugal veďte následovně: Zatím s jedním rexem nebo dvěma leťte směr jih přes řeku a záda mu/jim kryjte všemi čtyřmi ikary (pokud možno s rezervovaným časem na střelu). Za chvilku natrefíte na nic netušící partu děl okolo minotaura, tak jim vpalte pár raket do zad a vrtulníky zas stáhněte do bezpečí, protože kolem základny číhá asi pětice falang.

Vaše akce vyprovokuje odvetu a poletí na vás tři nebo čtyři nepřátelští ikarové – s trochou štěstí dostanete dva z nich střelbou z obrany. Pak už nebude problém postřílet i zbytek a konzorciálním rexům nedat sebemenší šanci. Tím krátká, leč zásadní role vašich kradených stíhaček končí.

Tortugalskou obranu lze rychle a snadno zlikvidovat za velké pomoci Ikarů zajmutých na začátku mise.

Tortugalskou obranu lze rychle a snadno zlikvidovat za velké pomoci Ikarů zajatých na začátku mise.

Všechno, co na zemi kolem Tortugalu a u příjedové cesty k němu zbývá, nemilosrdně bijte svou až pětičlennou armádou vrtulníků. Jediné, co vás může teoreticky ohrozit, je pár falang a horizont na základně a jeden horizont na západním stanovišti u řeky, jinak zhola nic. Jednoho gnóma a cerese můžete mít u břehu, abyste nemuseli s vrtulníky lítat až na heliport – ten můžete využít k opravám.

V mezičase dojeďte s médeami až k východní základně a postavte si most přes řeku. Ten stačí přejet jen s bumerangem s xenonem v zádech (ale v areálu základny jsem miny nenašel). Obsaďte základnu a hotovo.